Hinga, teadvusta ja ütle ei: leia igas päevas eluterve tasakaal
- rainuusen
- Mar 27
- 3 min read
Hiljutine naistepäev tuletas taas meelde, kui vajalik on tähistada naiste saavutusi ja rolli ühiskonnas ning ülistada lihtsalt naiseks olemist. Ja kui oluline on naiste ja meeste eluterve koostöö. Teadveloleku praktika eesmärgiks on õppida märkama, osata peatuda ja lubada endal lihtsalt olla.

Pidevas tempokas argielus ja suurenevas määramatuses seisavad paljud naised ja mehed üksteise võidu silmitsi rohkete väljakutsetega, alates töö- ja eraelu balansseeritud integreerimisest kuni isiklike eesmärkide saavutamiseni. Kõikide ootuste jahtimise valguses on suureks väljakutseks hoida oma vaimset tervist. Teadveloleku erinevad praktikad, eriti stressi vähendamise programm (MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction) tuleb appi.
Mis on MBSR ja kuidas see aitab?
MBSR on teaduspõhine programm, mille töötas välja dr Jon Kabat-Zinn Massachusettsi Ülikoolis. Selle eesmärk on aidata inimestel arendada teadveloleku oskusi, et paremini toime tulla stressi, ärevuse ja teiste vaimse tervise väljakutsetega.
Teadveloleku uurimisel ja edendamisel on olulist rolli mänginud ka professor Mark Williams, kes on aidanud teadveloleku põhimõtteid laiemalt mõista ja rakendada igapäevaelus ning eriti töökohtadel.
Naiste eripärad ja teadveloleku kasulikkus
Naistel on elus korraga mitmeid olulisi rolle kanda – nad on töötajad, juhid, hooldajad, emad ja partnerid. Nende rollide ühildamine võib olla keeruline ning viia vaimse ja füüsilise läbipõlemiseni. Teadveloleku praktiseerimine aitab siin saavutada paremaid tulemusi kiiremini ja kestvamalt.
Vähenda stressi – langetada kortisooli taset ning paranda üldist heaolu.
Paranda keskendumisvõimet – treeni aju paremini keskenduma ja vähem ekslema.
Suurenda enesekaastunnet – teadveloleku kasutamine õpetab aktsepteerima ennast sellisena, nagu oled. Paljud naised tunnevad süüd, kui nad ei suuda kõike täiuslikult teha - teadvelolek õpetab endaga parem sõber olema.
Aktsepteeri ebamugavaid olukordi ja tundeid – ebamugavused on paratamatu osa elamisel. Teadveloleku harjuste peamine eesmärk ongi aidata elada hetkes, just sellises, nagu see tegelikult on, ennast piitsutamata või süüdistamata.
Kuidas alustada teadveloleku praktikaga?
Teadveloleku praktiseerimine on kasulik nii naistele kui meestele, noortele ja vanadele. Alati on lihtsam alustada väljaõppinud juhendaja toetusel ning grupis.
Rahvusvaheliselt pakuvad paljud eelkõige teadmusettevõtted ja inimestega tegelevad organisatsioonid teadveloleku sessioone oma töötajatele. Hea on tõdeda, et ka Eestis on järjest rohkem nii avaliku kui erasektori tööandjaid meetodi kasulikkuse avastanud ja võimaldavad oma töötajatele juhendatud praktikate kaudu psühho-sotsiaalseid stressifaktoreid leevendada.
Kui tööandjal siiski võimalust pole, saab igaüks ise ikkagi alustada. Mõned lihtsad sammud, kuidas seda teha:
Võta iga päev 5-10 minutit vaikust, et keskenduda hingamisele. Lihtsalt jälgi, kuidas õhk liigub sisse ja välja. Märka keha liikumist, hingamise rütmi. Kui mõte läheb rändama, too ta rahulikult tagasi hingamise juurde.
Ole teadlik oma mõtetest ja tunnetest, püüdmata neid hinnata või muuta. Kui tööl või kodus tekib pingelisem olukord, too minutiks fookus sellele reageerimiselt hoopis oma tunnetele ja mõtetele. Nii tajud tekkinud olukorda oluliselt selgemalt, et reageerida nii, nagu tegelikult soovid, mitte emotsionaalse implusli pealt. Järjepidev harjutamine teeb ka siin meistriks, pealegi avastad harjutamise käigus enda kohta nii mõndagi põnevat.
Sea endale piire ja ütle “ei”. Kui tunned, et sinu ressursid on ammendumas, siis ära võta kohustusi või tegevusi juurde. Kehtigu see „ei“ siis sotsiaalmeedia kasutamise, tööülesande või perekondlike kohustuste kohta. Loomulikult vajab iga „ei“ ka mõistlikku ja rahulikku selgitust, et säiliksid head suhted.
Leia toetust – leia mõttekaaslasi kas töökaaslaste või sõprade hulgast ning võimaluse avanedes liitu väljaõppinud treeneri poolt pakutavad kursusega.
Nii juhtidel kui personalijuhtidel on hea võimalus osa saada 16. septembril Tallinnas Oxfordi psühholoogiaprofessori Mark Willamsi poolt läbiviidava töötoaga “Teadveloleku praktika kui tõenduspõhine sekkumine töös stressi, läbipõlemise ja depressiooniga“ ja kuulata ka loengut 17. septembril „Teadvelolek – müüdid, tegelikkus ja mõju teadusuuringute põhjal“.
Need on harukordsed võimalused meetodi ühe looja enda vahendusel hankida teadmisi ja küsida teadveloleku praktika kasulikkusest selle rakendamisel töökeskkonnas või igapäevaelus.
Comments