Director, oktoober 2021
Miks ja kuidas me puhkame? Tundub kummaline küsimus – eks ikka selleks, et vabaneda väsimusest. Puhkamise viisid on sageli inimeseti või perekondlikult välja kujunenud: kes tahab olla aias, kes peab saama välismaale, mõnele on vajalikud kontserdid ja sõbrad, teisele matkad ja vaikus. On ka neid, kel vaja remonti või muud asist teha. Polegi seda n-ö õiget ja ainsat viisi, kuidas puhata.
Kutsun teid aga kaasa mõtlema teadlase ja arsti Saundra Dalton-Smithi pakutud soovitustega, mis seotud väsimuse ennetamise ja hea energiataseme hoidmisega.
Füüsiline puhkus. See võib olla passiivne, nt magamine, või aktiivne, nagu jooga ja massaaž, mis aitab kaasa vereringe paranemisele ja toetab keha.
Vaimne puhkus. Meie aju toimib nii, et ta pole võimeline 8 tundi järjest ühtviisi edukalt toimetama. Maksimaalselt 1,5–2 tundi on see aeg, mil suudame oma fookust ja mõttetööd aktiivsena hoida, seejärel on vaja pausi või vaheldust. Olgu selleks siis ümberlülitus mõnele teisele tööle või veelgi parem väike paus aknast väljavaatamiseks, kolleegiga lobisemiseks või mõtlus isekeskis.
Sensoorne puhkus. Ümbrus on täis igasuguseid tähelepanu püüdjaid: reklaamid, jutukõmin, liiklusmüra… isegi meie haistmismeel pannakse sageli proovile kauplustes või töötades halvasti ventileeritud ruumis tugevalt lõhnastatud kolleegi kõrval jne. See kõik väsitab. Õnneks piisab, kui anname oma tajumeeltele teadlikult puhkust, nt lülitades välja telefoni pop up-id, ja leiame päevas hetked, mil sulgeda silmad ning unistada või viibida pargis või metsas ning kuulata tuult ja vaadata pilvi. On oluline olla teadlik, milline tajusüsteem on ülekoormatud, ja leida just enda jaoks sobiv lahendus.
Loominguline puhkus. Nagu nimetuski ütleb, on see eriti oluline neile, kelle töös on loomingulisi elemente: ajurünnakuid, lahenduste otsimine jne. On leitud, et n-ö sügava vooseisundi ehk flow kui pikemaaegse loomeprotsessi järel on inimene väsinud ning vajab taastumiseks pikemat aega. Mikro-flow’d ehk väiksed lühiaegsed naudingud aga pakuvad hetki, mis on värskendava ning energiat andva mõjuga. Head näited on muusika, raamat, kunst, hobi vms.
Emotsionaalne puhkus. Kindlasti tunneme toredaid inimesi või oleme lausa ise need, kellele saab alati loota, kes on abivalmid ja aktiivsed ning panustavad alati, kui neid kaasatakse. Kuid omaette olles tunnevad seda tüüpi inimesed paraku tihti väsimust. Võib tunduda, et alati on võimalus öelda ei, kui keegi abi vajab, ent paljudele tundub see samas egoistlik ning sobimatu. Kuid just emotsionaalne puhkus, oskus olla empaatiline iseenda vajaduste (sh puhkuse) suhtes, on hädavalik selleks, et taastuks energia, tänu millele saab ka teisi taas aidata.
Sotsiaalne puhkus on enamasti seotud emotsionaalse puhkusega. Vajadus olla üksi, omaette. Nii on võimalus n-ö abivajajaid mitte kohata. Kindlasti on paljudele tuttav see tunne, kui hea on üksi kodus olla, kui teised pereliikmed on ära. Need hetked on nauditavad, kui need on harvad ja lühikesed ning lõpevad enne, kui igatsus peale tuleb. Sotsiaalse puhkuse alla kuulub ka sotsiaalne vaheldus. Kui tööalaselt pole meil võimalik valida inimesi, kellega suhelda, siis puhkuse võtmes on küll oluline valida, kellega suhelda. Olles koos inimestega, kes pakuvad meile rõõmu ja on toetavad, täitume ka ise energiaga.
Spirituaalne puhkus. Inimeseks olemise üks oluline mõõde on ka mõtlus elu eesmärgi üle või tunnetus, et ollakse seotud millega suurema või määramatuga, kui seda on hetkeline materiaalne maailm. Olgu selleks siis religioon, meditatsioon, panustamine kogukonda või keskkonda laiemalt. Aja, koha ning sobiliku seltskonna leidmine taolise tegevuse jaoks tagab samuti suurema rahulolu eluga.
Usun, et igaüks võib leida neist seitsmest midagi enda jaoks – midagi, mida saab enda heaks ära teha enne, kui järgmine puhkus tuleb. Nii hoiame end tervema ja rõõmsana kauem.
Comentários